Náš chov

Náš užitkový chov koz

Rádi bychom Vám přiblížili historii a současnost našeho chovu dojných koz.

Před deseti lety se nám naskytla možnost zakoupit naši první kozu. Byla to koza česká hnědá krátkosrstá. Měla vynikající povahu a v tu dobu, kdy se k nám dostala byla březí. Přes svůj menší tělesný rámec jsme záhy zjistili, že má velmi dobré mléko a dojivost není vůči spotřebě krmiva vůbec špatná. Tato koza Anička se stala zakladatelkou našeho malého chovu. Dodnes je součástí našeho stáda, i když už si užívá zaslouženého důchodu. Za svůj život odchovala deset mláďat z nich některé její dcery u nás zůstaly jiné  již dělají radost jiným chovatelům. 

Na tuto hnědou kozu jsme ke krytí vybírali kvalitní plemenné kozly anglonúbijské. Tím se v našem chovu mléko stalo ještě chutnějším a výtěžnost sýrů ještě vyšší. Koza anglonúbijská se chová hlavně v Anglii, Austrálii, Kanadě a USA nicméně i u nás získává na popularitě. To je hlavně díky naprosto vyjímečným mléčným vlastnostem. Její mléko je smetanové a velmi chutné bez typické kozí vůně. Nejednou se nám stalo, že někdo kdo je celoživotní odpůrce kozího mléka si na našem mléku skutečně s překvapením pochutnal.

Momentálně se užitková část stádečka skládá z koz, které mají 50-87% podílu anglonúbijské krve a odchovu, kde je podíl ještě vyšší. V našem chovu působí plemenný kozel Matouš. Naše dojné kozy jsou sice trochu menšího rámce, ale jejich mléko i dojivost je výborná. Užitkovým křížením jsme získaly kozy které jsou odolné a bez potíží zvládají drsnější podmínky Orlického podhůří a zároveň mají výborné vlastnosti. K dnešnímu dni se stádo skládá z 8 koz včetně odchovu a jednoho plemenného kozla.

V našem chovu má každá koza svoje jméno. Každá si nakonec bude užívat důchodu po náročném životě, kdy nám několik let odchovává kůzlata a dojí mléko. Velmi dbáme na jejich pohodu a dobré životní podmínky. Naše kozy se mohou neomezeně pohybovat po zpevněném výběhu, v pastevní sezóně mají přístup na pastviny, kde paseme oplůtkovým systémem. Mají k dispozici to nejkvalitnější seno, jaké jsme schopni vyrobit většinou z Orlických hor. Z naší zkušenosti dávají kozy přednost senu horskému. Také zajišťujeme pravidelný přísun větví k okusu, což je jedna z jejich přirozených potřeb. V zimní sezóně přikrmujeme jádrem a okopaninami z vlastní produkce. Pokoušíme se v chovu minimalizovat spotřebu veterinárních léčiv zároveň udržet zdraví, vitalitu a užitkovost.

 

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *